Skandināvu interjera stils neradās tāpat vien – tas radās dažādu praktisku iemeslu dēļ. Tā nu ir sagadījies, ka Latvijā šie iemesli arī ir aktuāli, līdz ar to aktuāls ir arī stils. Lasi tālāk, lai saprastu, kāpēc ir vērts paņemt šādas tādas mācības no skandināviem!

Vispirms jāsaprot konteksts. Skandināvijas valstis atrodas vairāk uz ziemeļiem, kur dienas ir samērā īsas, un naktis – garas. Lielu daļu laika jāpavada iekštelpās, turklāt dabiskā gaisma ir ierobežotu laiku. Lai vēl vairāk sarežģītu situāciju, daudzas skandināvu mājas un dzīvokļi ir maza izmēra, turklāt mežu, zaļumu ieskaustas.

Izklausās līdzīgi Latvijas situācijai, vai ne? Tad lūk, kā skandināvi reaģēja uz šiem faktoriem.


Gaisma, gaisma, gaisma.


Skandināvu stilam raksturīgs gaišums, lai kompensētu to, ka ārā ļoti bieži ir tumšs. Tas tiek panākts ar dažādiem līdzekļiem. Lai gan jaunus logus neizurbsi, ir svarīgi neaizšķērsot gaismas ceļu caur esošajiem. Reti tiek izmantoti aizkari vai žalūzijas, un palodze netiek nokrāmēta ar mantām. Mēbeles, sienas, grīda, gultasveļa un tamlīdzīgas lietas ir gaišos toņos (ne obligāti tikai baltos). Skandināvi nevairās arī no mākslīgās gaismas, izmantojot lampas un sveces kā dizaina elementus un, lai radītu mājīgāku atmosfēru.


Funkcionalitāte.


Kā minēts, skandināvu mājvietas nereti ir samērā nelielas. Šis apstāklis veicina vairāku elementu izmantošanu. Ir svarīgi, ka mēbeles ir maksimāli funkcionālas, jo nav iespējams istabā nodrošināt to lielu skaitu. Tāpēc nereti tām ir vairākas funkcijas vienlaikus, visbiežāk apvienojot savu pamatfunkciju ar krātuvi. Piemēram, kafijas galdiņā iebūvētas atvilktnes. Pašu mēbeļu dizainam arī jāpalīdz radīt plašuma sajūtu – jāizvairās no liekiem ornamentiem, detaļām, smagnējuma. Interesanti, ka skandināvu stils arī iestājas pret pārlieku mantu uzkrāšanu – nevajadzīgām mantām nav vietas interjerā. Ja nu tomēr ir kaut kas svarīgs, to var novietot kādā no minētajām krātuvēm. Kopumā, jo mazāk priekšmetu ir redzami interjerā, jo labāk.


Skandināvi ir lieli dabas draugi.


Visuzkrītošākais elements ir augi – tie ne tikai ražo skābekli mājoklim, bet arī darbojas kā dizaina elements. Tā kā skandināvu krāsu palete ir samērā ierobežota, augu zaļais (vai cits) tonis atnes patīkamu kontrastu, un ir uz ko raudzīties, ne tikai uz vienmuļām sienām. Vēl svarīgs faktors ir tāds, ka pēc iespējas vairāk jāizmanto dabiskie materiāli, sevišķi koks. Tas rada autentisku, naturālu iespaidu. Tāpat labi iederas vilna, arī metāls. Jāizvairās no plastmasas.


Kontrasts.


Līdz šim apkopotais rada iespaidu, ka skandināvu stils ir funkcionāls, vienkrāsains, īsumā – garlaicīgs. Te jāpiebilst, ka par izskatu gluži aizmirsts nav. Dizaina odziņas atklājas mazās detaļās. Tā kā galvenokārt visi pamatelementi (sienas, grīdas) ir gaišos toņos, citas krāsas izcelsies. Tāpēc skandināviem patīk dažādi melni ģeometriski raksti – rada daudzveidību, bet pārāk nekrīt acīs. Šādas tekstūras var atrast uz spilveniem, segām, mazās gleznās, un, (pieņemot, ka stils ir vadlīnijas, nevis likums) arī uz sienām tapešu veidolā. Tieši tapetes ir labs veids, kā ‘skandināvot’ savu istabu, netērējot laiku uz IKEA ceļojumiem – ManaTapete piegādās tās uz mājām.


Mājīgums.


Daļēji apvienojot iepriekšējās idejas vienā, skandināvi tiecas uz mājīgumu. Iedomājies, ko pēc garas dienas darbā un sniega pārpilna ceļa uz mājām vēlas sajust cilvēks? Komfortu, siltumu, mājīgumu. Tāpēc ir populāri izmantot biezas segas no siltiem materiāliem, mīkstus paklājus, daudz spilvenu, dekoratīvos traukus, kas asociējas ar siltumu (piemēram, kafijas krūzes). Iespējams, mājīguma sajūta palīdz padarīt skandināvu valstis par laimīgākajām pasaulē – tas noteikti noderēs arī pie mums.

Ja ir radusies interese par to, kā iekārtot savu mājvietu skandināvu stilā, bet nav izpratnes, kur sākt – ManaTapete tepat vien ir! Mēs piedāvājam atbilstoša stila tapetes, turklāt, tās var izmantot ne tikai sienām – var piešķirt arī nelielu kontrastu, piemēram, plauktam, vai skapim.

June 01, 2022

Atstāt komentāru

Lūdzu atceries: komentāri vispirms tiks izskatīti, pirms tie tiks publicēti.